Emléktáblát avattak Széchenyi István emlékére Pozsonyban

Emléktáblát avattak Széchenyi István emlékére Pozsonyban

Emléktáblát avattak gróf Széchenyi István emlékére Pozsonyban a szlovákiai magyar szervezetek több mint két évtizedes fáradozásának eredményeként, a rendszerváltás óta ez az első olyan emléktábla, amely magyar történelmi egyéniség nevét örökíti meg Pozsonyban.

Elsőként három magyarországi székhelyű szervezet, a Széchenyi Társaság, az Országos Széchenyi Kör, emellett a Széchenyi Alapítvány fogalmazta meg immáron nagyjából húsz évvel ezelőtt, hogy a Pozsonyhoz ezer szállal kötődő Széchenyi István emléktáblát kapjon a településben.

Emléktáblát avattak Széchenyi István emlékére Pozsonyban
Emléktáblát avattak Széchenyi István emlékére Pozsonyban

Az emléktábla elhelyezését évekig eltérő akadályok hátráltatták, ezek csak előző évben hárultak el, mikor is Széchenyi István születésének 225-ik évfordulója alkalmából a indítványt felkarolta Magyarország pozsonyi külképviselete, azonfelül a Pozsonyi Magyar Intézet, s azt a magyar és a szlovák akadémiai akadémia ugyanúgy támogatásáról biztosította. Ezt követően készülhetett el a kétnyelvű – szlovák és magyar szövegezésű – emléktábla, amit az ötletadó szervezetek adományaként helyezték el a Kapucinus utcában található – Széchenyit gyakran vendégül látó – ház falára az ingatlan tulajdonosa, Frideczky János támogatásának betudhatóan.

Az emléktáblát Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete és Rubovszky András, a Széchenyi Társaság elnöke leplezte le. A nagykövet hangoztatta: az emléktábla a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Szlovák Akadémiai Akadémia (SAV), emellett a külképviselet közti sikeres szakmai partnerség eredménye.

Az emléktábla felállításával régi adósságot sikerült törleszteni – mondta Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója, aki úgy vélekedik, hogy az, hogy az emléktáblát „azt lehet mondani gond nélkül” engedélyezték, egy új kor nyitányának is tekinthető a javuló magyar-szlovák kapcsolatok összefüggésében.

„Annak a korszaknak a nyitányaként, ahol magyarok és szlovákok felfedezik, hogy vannak együttes értékeink, amelyek összekötnek bennünket, vannak történelmi személyiségeink, akik ugyanúgy szolgálták mindkét nemzet érdekeit, és ezek közt az első a sorban Széchenyi István” – hangoztatta a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója.

Az emléktábla leleplezését megelőzően a történelmi építmény falai közt egy rövid – Széchenyi István életútját, életművét bemutató – előadássorozatra is sor került, Pelyach István, történész, Morovics Miroslav Tibor, a Szlovák akadémiai Akadémia Történettudományi Intézetének történésze, továbbá Brogyányi Mihály, helytörténész részvételével.

MTI, Fotó: Krizsán Csaba