Ismét sokan voltak kíváncsiak a mohácsi busójárásra

Ismét sokan voltak kíváncsiak a mohácsi busójárásra

A világ legnagyszerűbb farsangjának nevezte a busójárást L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára vasárnap Mohácson, a metropolisz télűző, tavaszköszöntő fesztiváljának hatalmas kíváncsiság mellett szervezett fő programjain.

„A világ nagyszámú táján vettem részt farsangokon, több neves néprajzi múzeumban láttam maszkokat, olyan népi hagyományokat, amelyek hasonlítanak a mieinkre, mindent összevetve bizton állíthatom, ez a világ legnagyszerűbb farsangja” – hangoztatta L. Simon László.

Szekó József (Fidesz-KDNP), Mohács polgármestere azt emelte ki, hogy a busók az idén szintén jó télűző munkát végeztek, mivel az idő egyre jobbra fordul. A polgármester azt mondta, a busójárást évről évre mind nagyobb látogatottsággal rendezik meg, a tavaszköszöntő esemény lassan kinövi meglévő kereteit.

Az emberiség szellemi kulturális örökségeinek UNESCO-listáján szereplő parádé népszerűsége töretlen, a rendezők számításai alapján a busójárás legfontosabb eseményei 80-100 ezer látogatót vonzanak. A kíváncsiskodók szórakoztatásáról idén 1200 maskarás gondoskodik, a busójárás hat napja alatt csaknem harmincnégy helyszínen napkeltétől napnyugtáig csaknem nyolcvan programra várják az érdeklődőket.

A busók vasárnap az ebéd utáni órákban csónakjaikkal a Mohács-szigetről átkeltek a Dunán, a délutáni felvonulást követően a kompról a folyó vizére bocsájtják a kimúlt telet jelképező fakoporsót, sötétedéskor ugyanakkor meggyújtják a főtéren álló, rőzséből összehordott hatalmas máglyát.

A mohácsi jelmezesek hétfőn már házról házra járva mutatják be télűző tudományukat, a húshagyókeddi zárónapon mindazonáltal újabb máglyán elégetik a zord évszakot szimbolizáló koporsót.

Mohács világszerte ismert farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi első alkalommal. A legenda szerint a helyi sokácok furfangos ősei a török megszállás elől a Duna túlsó mellett lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.

MTI Fotó: Sóki Tamás