November 1 – jétől Elek Tibor a Gyulai Várszínház igazgatója

November 1 - jétől Elek Tibor a Gyulai Várszínház igazgatója

November 1 – jén áll hivatalosan is munkába a Gyulai Várszínház új igazgatója, Elek Tibor. A korszerű direktor a szokások megőrzése mellett nagyszámú ponton tervezi megújítani mind a nyári, mind a kamaratermi sorozatot.

Elek Tibor az interjújában kijelentette, hogy a munkát igazság szerint már nyári hónapokban elkezdte, november 2 – án a Testvérest című előadással indul is a kamaraszínház április végéig tartó programsorozata, amelyhez idén első alkalommal egy műsorfüzet is készült.

Már novemberben megtartják az első szabadegyetemi kurzust, amit kinevezésekor céljai közt említett. Az díjmentes programokon a heterogén művészeti területek jeles hazai vagy határon túli képviselői vezetik be az érdeklődőket a jelenkori művészet műhelytitkaiba, értelmezési lehetőségeibe.

Az első mesterkurzust november 23 – án Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója tartja. Kinevezésekor több sajtóorgánum „Vidnyánszky emberének” nevezte Elek Tibort, ezzel kapcsolatban a korszerű direktor aláhúzta, hogy a mindenkori Nemzeti Színházzal és annak vezetőjével évtizedek óta szoros a Gyulai Várszínház együttműködése, ő ezt a hagyományt szeretné megtartani. Az első előadásnak mindazonáltal állásfoglalása alapján – színház lévén – a színházról kell szólnia, mindössze így kérte fel a Nemzeti Színház vezetőjét.

Hangoztatta még: aznap avatnak egy domborművet Gedeon József korábbi színházigazgató tiszteletére, ennek apropóján is megkérte Vidnyánszky Attilát, hogy emlékezzen meg egykori barátjáról.

A mesterkurzus – sorozat előadója decemberben Binder Károly zenész, januárban Lonovics László képzőművész, februárban Szász János filmrendező lesz.

Elek Tibor elárulta, hogy nyár óta járja a hazai és a határon túli színházakat, folytat tárgyalásokat, ezáltal a jövő nyári évad fő sarokpontjai is körvonalazódtak már a fejében. Az évadot egy héttel ezelőtt, június 24 – én indítják ezután, az internacionális Shakespeare Fesztivált két – három nappal lerövidítik, mindent összevetve korrekten egy hetes lesz. Négy saját bemutatót terveznek, de többségében – a tradíciókhoz híven – más színházakkal együttes premierként, hogy az előadások továbbjátszása biztosított legyen.

Az első bemutató Székely János Caligula helytartója című drámája lesz, amit éppen 40 éve adtak elő a Gyulai Várszínházban Harag György rendezésében, és amit attól fogva is a teátrum egyik legemlékezetesebb, legsikeresebb darabjának tartanak – mondta Elek Tibor, rámutatva, hogy ezzel egyik fő vállalása, a történelmi dráma visszahozatala felé is megteszik az első lépést.

Hangoztatta még, igyekszik a mai magyar drámának is nagyobb szerepet adni. Bár ehhez több időre van szükség, jövőre is kívánna már jelenkori darabokat műsorra venni.

Az internacionális Shakespeare Fesztiválról szólva hangoztatta, hogy jövőre első alkalommal tematikus évaddal kísérleteznek. A téma: Hamlet és társai, mindent összevetve hazai és határon túli Hamlet – előadásokat, Hamlet – parafrázisokat, továbbgondolásokat terveznek színre vinni. A korábbi gyakorlatnak megfelelően pár határon túli társulatot is áhítana meghívni a fesztiválra, tárgyal is már olasz, orosz, angol és cseh színházakkal.

Elek Tibor közönségbarát előadásokat ígért kinevezésekor, ezzel kapcsolatban kiemelte: „látványosabbá, érdekesebbé próbáljuk tenni a színház tevékenységét, míg a minőségből nem engedünk, s ebbe belefér több zenei program, amennyire ez a januárig már előkészített kamaratermi sorozatban is megjelenik”.

Szeretné megerősíteni, ezenkívül megújítani az együttműködést az erdélyi magyar teátrumokkal. Ahogy nyilatkozta, a sepsiszentgyörgyi színházzal kialakított jó kapcsolatot megőrizné, de igyekszik az Aradi Kamaraszínházzal, a nagyváradi és a marosvásárhelyi magyar társulattal is kapcsolatot építeni, azonkívül megújítani a korábbi szoros köteléket a Kolozsvári Magyar Operával. Az Aradi Kamaraszínházzal együttes bemutatót is terveznek jövőre, a Kolozsvári Magyar Opera Hunyadi László című Erkel – előadását mindazonáltal meghívják 2018 – ban a Tószínpadra – tette hozzá.

Kísérletet tesznek arra, hogy a nyári évad során zajló két terjedelmes települési fesztivállal, a Körös – völgyi Sokadalommal és a Végvári Napokkal szervesebben működjenek közösen. A török – magyar harcok korát, a gyulai vár elfoglalását megelevenítő Végvári Napok nyitónapján példaként nem egy könnyűzenei koncert lesz az esti attrakció jövőre, hanem a Zrínyi 1556 című rockmusical – árulta el.

Elek Tibor megjegyezte, hogy a nyári évadban a Csabai Nyár programsorozatával, mindemellett a Szarvasi Vízi Színház kínálatával kell versenyeznie a Gyulai Várszínháznak. Állásfoglalása alapján ellenben a Dél – Alföldön sok színházkedvelő ember van, mindhárom teátrum előadásait sokan látogatják, kereslet voltaképpen van. Gyulán nagyban lehet építeni az itt nyaraló vendégekre is, mindemellett évek alatt kialakultak a teátrumok saját profiljai, és a nézők is tudják nagyjából, hogy hol mire számíthatnak – mondta.

Elek Tibor előtérbe állított céljának nevezte a fiatalok megszólítását, nemcsak a hozzájuk közelebb álló előadásokkal, zenei programokkal, hanem konkrétan középiskolásoknak szóló pályázatokkal és beavató színházi előadásokkal is.

Elek Tibor közölte, hogy a Bárka folyóirat főszerkesztői posztját megtartja az elkövetkezendő időszakokban is. „Az elmúlt hónapokban is tudtam foglalkozni a Bárka mellett a várszínház programjainak szervezésével. Miért ne tudnám a színházi munkáim mellett, az eddigieknél jobb munkamegosztással, szerkeszteni a folyóiratot?” – jegyezte meg.

mti