Magyar tagot választottak az Európai Zenei Tanács elnökségébe

Magyar tagot választottak az Európai Zenei Tanács elnökségébe

Zsoldos Dávid, a Magyar Állami Operaház tanácsadójának személyében 13 év után első alkalommal választottak magyar tagot az Európai Zenei Tanács vezetésébe – közölte a dalszínház.

A Magyar Állami Operaház információja alapján az Oslóban tartott közgyűlésen tanácskozási joggal volt ott Gyüdi Melitta, az Opera protokollfőnöke, az Európai Zenei Tanács Fellowship Programjának ösztöndíjasa. Zsoldos Dávidot június 10-én választották be az európai ernyőszervezet elnökségébe.

A tizenhat nominált közül négy korábbi és négy új tagot választottak meg, köztük a Magyar Zenei Tanács képviseletében delegált jelöltet. A testület elnöke még mindig Ian Smith (Live Music Now Scotland), alelnöke Victoria Liedbergius (Norvégia), elemei Willem van Moort (Hollandia), Eirik Birkeland (Norvégia), Joanna Grotkowska (Lengyelország), Audrey Guerre (Franciaország), Michalis Karakatsanis (Ciprus), Zsoldos Dávid (Magyarország).

Ezelőtt Schanda Beáta, Bánffy Miklós-díjas menedzser 2001 és 2005 közt volt az Európai Zenei Tanács elnöke.

Zsoldos Dávid, a Papageno cégvezetője a Zeneakadémián végzett zongoraművész, később zenetörténész szakon. 2002-ben alapította a Fideliót, ezután a PORT.hu és Fidelio egyesüléséből alakult Libri Média ügyvezetője volt 2015-ig. Capriccio című zenei műsora 7 évig volt hallható a RadioCafé 98.6-on, valamint a Klasszik Rádió 92.1-en – ez utóbbi csatorna zenei arculatát indulásakor programigazgatóként jegyezte. Tizenkét éve a Müpa, 2011 óta a Magyar Állami Operaház tanácsadója, a Magyar Zenei Tanács mellett a legjelentősebb internacionális ifjúsági zenei szervezet, a Jeunesses Musicales Hungary elnökségi tagja.

Az Európai Zenei Tanács (Europaen Music Council – EMC) 1972-ben alakult az IMC/UNESCO európai regionális csoportjaként és 1992 óta viseli az EMC nevet. A tanács olyan európai ernyőszervezet, mely az IMC európai tagjait, 31 állam összesen 75 zenei szervezetét (nemzeti zenei tanácsok, internacionális és európai szervezetek, továbbá nemzeti és szakosodott zenei szervezetek) fogja össze. Célja mindenfajta zenei irányzat népszerűsítése és fejlesztése. Bátorítja a multilaterális párbeszédet és kezdeményezéseket, a zenészek, művészek mobilitását, illetve kínálja a tagok hatékonyabb együttműködését és a rendszeres eszmecserét. Helyi, nemzeti és európai szinten is elősegíti az egyenlő zenei jogokat és lehetőségeket biztosító keretrendszer létrejöttét.

MTI