A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárást dolgoznak ki Szegeden

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárást dolgoznak ki Szegeden

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárást dolgoznak ki Szegeden, az erről szóló megállapodást írták alá a Tisza-parti településben.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a magyar energiapolitika egyik sarkalatos pontjának nevezte, hogy 2030-ra az országban az elektromos energia 90 százalékát szén-dioxid-kibocsátás nélkül állítsák elő. Közölte még: a nukleáris energia nélkül ezeket a célokat nem lehet elérni.

A funkcionáló, és az újonnan építendő paksi blokkok stabil és biztonságos működtetése mellett lényeges a nukleáris hulladék, köztük a kiégett fűtőelemek kezelése. Erre ajánlott egy kidolgozandó megoldást a múlt évben fizikai Nobel-díjjal kitüntetett Gérard Mourou. Több internacionális szervezet dolgozik egymással kooperálva ezen a térségben. A témában ezelőtt már három konferenciát rendeztek, a negyedik tanácskozásnak Szeged ad helyet – ismertette Palkovics László.

A hosszú felezési idejű nukleáris hulladékot stabil vagy villámgyorsan lebomló magokká formáló lézeres neutron forrás kifejlesztését, mint nemzeti kutatási programot a kormány három évre, összesen 3,6 milliárd forinttal segíti. Az internacionális konzorcium tevékenységét a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) koordinálja, a kutatásban részt vesz a párizsi Ecole Politechnique egyetem és a kaliforniai székhelyű Tri Alpha Energy társaság is – közölte a miniszter.

Palkovics László kitért arra, az Extreme Light Infrastructure (ELI) internacionális kutatóhálózat részeként funkcionáló szegedi lézerközpont kialakítása a befejező fázisához közeledik, mindjárt elkezdődik a felhasználói jellegű működés, de már ma is sok szakember dolgozik az intézményben.

A miniszter kérdésre válaszolva közölte, fenntartóként a kormány patronálja azt a javaslatot, hogy Szabó Gábor akadémikus, az SZTE prorektora legyen a szegedi lézerközpont, az ELI-ALPS új vezetője, az erről szóló döntés a akadémiai közösség egyetértésével születhet meg.

Allen Weeks, a három – a magyarországi mellett csehországi és romániai – kutatóközpont munkájának összehangolásáért felelős az ELI Delivery Consortium vezérigazgatója kifejtette, a nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló projekt olyan ambiciózus akadémiai indítvány, amely a környezet és többnyire az emberiség részére is fölöttébb kardinális.

Ez a kutatási program nemcsak a szegedi kutatóközpontot, hanem a települést és a Magyarországot is elhelyezi a akadémiai világtérképen – mondta a professzor.

A mester ugyancsak támogatta Szabó Gábor kinevezését az ELI-ALPS élére. Hangoztatta, a lézerfizikus egészen a kezdetétől részt vett a center koncepciójának kidolgozásában, ezután létrehozásában.

mti, fotó: Rosta Tibor