Egy Etiópiában termő banánféle lehet a korszerű szuperélelmiszer

Egy Etiópiában termő banánféle lehet a korszerű szuperélelmiszer

A tudósok alapján az enset, egy Etiópiában termő banánféle lehet a modern szuperélelmiszer, és életmentő választ adhat az éghajlatváltozásra is – írta a BBC News.

Az Environmental Research Letters című folyóiratban megjelent új tanulmány alapján a banánhoz hasonló növény akár százmilliónál is több embert lenne képes táplálni a teljes körű felmelegedés korában.

Az enset (Ensete ventricosum) növény, amit etióp vagy „hamis banánként” is emlegetnek, Etiópián kívül csaknem idegen, de az afrikai országban húszmillió ember tápláléka. A növény banánszerű termése nem ehető, de a keményítőtartalmú szárak és gyökerek erjeszthetők, kása, kenyér készítésére használhatók.

A szakemberek úgy vélik: a növény sokkal nagyobb zónában termeszthető Afrikában, tudniillik az enset vadon élő rokonai, amelyeket emberi fogyasztásra nem tartanak alkalmasnak, egészen a kontinens déli részéig elterjedtek.

A tudósok modellezés és mezőgazdasági felmérések hozzájárulásával vetítették előre, hogy az enset a következő negyven évben potenciálisan akár százmillió embert táplálhatna. Egyúttal az élelmezésbiztonságot is növelné olyan afrikai országokban, mint Kenya, Uganda és Ruanda.

James Borrell, a Kew-i Királyi Botanikus Kertek tudósa egyetértett abban, hogy az enset jól jöhet szűkös korban az élelmezésbiztonság növelésében. Kijelentette még, a növényt pár szokatlan tulajdonsága teszi különlegessé. „Bármikor elültethető, bármikor betakarítható és évelő. Így hívják az éhezés elleni fának” – érvelt.

Az előrejelzések alapján a klímaváltozás komolyan befolyásolja az alapvető élelmiszernövények terméshozamát és eloszlását Afrikában illetve egyéb kontinenseken. Így egyre nő a kíváncsiság a táplálékot nyújtó új növények iránt, mivel az emberiség pár alapvető növénytől függ. Az elfogyasztott kalóriák közel fele három növényhez köthető: a rizshez, a búzához és a kukoricához.

„Változatosabbá kell tenni azokat a növényeket, amelyeket az egész világon használunk, mert ebben a pillanatban a termények roppant módon szűk skálájára támaszkodunk” – figyelmeztetett Borrell.

mti